Πέμπτη 31 Μαρτίου 2016

Τουρνουά ακαδημιών Α.Ο.Κ Αιγινιακός-Φίλιππος Βέροιας

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το τουρνουά ακαδημιών που συνδιοργάνωσε η ακαδημία μπάσκετ Α.O.K Αιγινιακός με τον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο Αιγινίου το Σάββατο 26/3/2016.
Τέσσερις συνεχόμενοι αγώνες των αντίστοιχων ηλικιακά τμημάτων των δύο ακαδημιών κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων και των γονέων που τους παρακολούθησαν. Στους αγώνες συμμετείχαν αθλητές γεννημένοι από το 2003-2008. Τα παιχνίδια διεξήχθησαν σε ένα πολύ ζεστό και φιλόξενο περιβάλλον.
Οι νεαροί αθλητές άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον με την απόδοση τους δείχνοντας έτσι την καλή δουλειά που γίνεται και στους δύο συλλόγους.
 Μετά το τέλος των αγώνων ο υπεύθυνος των ακαδημιών του Α.Ο.Κ Αιγινιακός δήλωσε τα εξής:
 << Θεωρώ πως σήμερα έγιναν τέσσερα πολύ ωραία παιχνίδια με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για τα παιδιά αλλά και για τους γονείς. Εμείς θέλουμε μέσα από την διαδικασία των παιχνιδιών τα οποία προσφέρουν έναν υγιή ανταγωνισμό, να βοηθήσουμε τους αθλητές μας να αγαπήσουν ακόμη περισσότερο το μπάσκετ και να προσελκύσουμε και άλλα παιδιά να ασχοληθούν με το μπάσκετ. Θέλω να ευχαριστήσω την ακαδημία του Φιλίππου και πιο συγκεκριμένα τον υπεύθυνο των ακαδημιών Μανώλη Λευκόπουλο για την άψογη συνεργασία που έχουμε>>.

Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

A.O.K Aιγινιακός-Α.Ο.Κ Βέροιας: 65-49

''Αφιερώνουμε την νίκη στον πιο πιστό φίλαθλο της ομάδας μας Παραλυκίδη Γιώργο (Λαδάς), ο οποίος βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο και δίνει μάχη για τη ζωή του.''

Για την 21η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επικράτησε στο Αιγίνιο του Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ με σκορ 65-49. Με αυτή την νίκη ο Αιγινιακός εξασφάλισε την δεύτερη θέση, η οποία του δίνει πλεονέκτημα έναντι της Βέροιας για τα play off του πρωταθλήματος.
Η πολύ καλή άμυνα της ομάδας μας ήταν το κλειδί για την νίκη καθώς δεχθήκαμε μόνο 49 πόντους απέναντι σε μια πολύ καλή επιθετικά ομάδα. Ο Αιγινιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται στο 1ο δεκάλεπτο με 20-14. Στο 2ο βρίσκοντας λύσεις στην πίεση της Βέροιας και εκμεταλλευόμενος την δύναμή του κάτω από το καλάθι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 38-27. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους κλείνοντας στο 52-32. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με το τελικό σκορ να είναι στο 65-49.
Ο Αιγινιακός παρουσιάστηκε με δύο σημαντικές απουσίες των Μωυσίδη και Κολαξίδη.
Η επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας είναι το Σάββατο 2/4/2016 στα Γιαννιτσά απέναντι στην τοπική ομάδα, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χρυσάφης Στ..
Δεκάλεπτα: 20-14, 38-27, 52-32, 65-49.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης) : Αργυρόπουλος 13(3), Κιρκιντζώτης 9, Βαφόπουλος 5, Δαμαλής 15, Παπαμιχαήλ 15(1), Παπουλίδης 6, Τσιάμης 2, Τσικούρας, Κοντόπουλος.
Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσας): Ουσουλτζόγλου, Στεργιούλας, Τσέος, Γκανάς 4(1), Οικονόμου 13, Πάππου, Καπνάς 10, Ιωσηφίδης, Λέφας 9, Ταγκίδης, Γκεκόπουλος 9, Στόγιος 4.

Τρίτη 15 Μαρτίου 2016

Άθλος Αλεξάνδρειας-Α.Ο.Κ Αιγινιακός

Ένα ωραίο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Αλεξάνδρειας μεταξύ των ακαδημιών Άθλος Αλεξάνδρειας–Α.Ο.Κ Αιγινιακός με τμήματα κοριτσιών.
Άξια συγχαρητηρίων τα κορίτσια των δύο ομάδων αλλά και των προπονητών τους, για την καλή δουλειά που γίνεται δείχνοντας ότι υπάρχει μέλλον στο γυναικείο μπάσκετ και των δύο ομάδων.

Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Γ.Α.Σ Έδεσσας-Α.Ο.Κ Αιγινιακός:52-73

Για την 20η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επικράτησε στην Έδεσσα του τοπικού Γ.Α.Σ με σκορ 52-73.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται στο 1ο δεκάλεπτο με 18-17. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 8-23 έκλεισε το ημίχρονο στο 26-40. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, η ομάδα μας βρίσκοντας λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι διεύρυνε την διαφορά κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο 41-59. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Αιγινιακό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ 52-73. Στα θετικά του παιχνιδιού ήταν η επιστροφή του Τσιάμη μετά από απουσία τριών μηνών ενώ απόντες ήταν ο Κολαξίδης για επαγγελματικούς λόγους και ο Κοντόπουλος.
Η επόμενη αναμέτρηση είναι το Σάββατο 19/3/16 στο Αιγίνιο με τον Α.Ο.Κ Βέροιας στις 20:30.

Διαιτητές: Καραμανλή Γ., Μποϊτσης Κ..
Δεκάλεπτα: 18-17, 26-40, 41-59, 52-73.
Γ.Α.Σ ΕΔΕΣΣΑΣ (Σταυρόπουλος): Μποζίνης, Αντωνιάδης, Βεκόπουλος 5(1), Τσακωντσής 9(1), Δημητρόπουλος 16(1), Αργυρός, Τσολάκης 13(4), Δουλκερίδης 1, Υφαντίδης 2, Δαφνής 2, Δοδόπουλος 4.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 12(2), Μωυσίδης 4(1), Κιρκιντζώτης 7, Βαφόπουλος 12, Δαμαλής 13(1), Παπαμιχαήλ 16(1), Παπουλίδης 5, Τσιάμης 4, Τσικούρας.

Τρίτη 1 Μαρτίου 2016

Α.Ο.Κ Αιγινιακός-Α.Σ Σκυδραικός: 72-47

Για την 19η αγωνιστική του A΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επικράτησε στο Αιγίνιο του Α.Σ Σκυδραικού με σκορ 72-47.
Η ομάδα μας παρά τις απουσίες των Μωυσίδη, Παπουλίδη, Τσιάμη και Βουλτσίδη έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ επικρατώντας δίκαια του μαχητικού Σκυδραϊκού. Είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη την διάρκειά της, παίζοντας καλή και επιθετική άμυνα έτσι ώστε να δώσει έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και να ανοίξει το σκορ. Αρκετό χρόνο συμμετοχής είχαν και οι νεαροί αθλητές, οι οποίοι έδειξαν θετικά στοιχεία για ακόμη μια φορά, δίνοντας έτσι αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον της ομάδας.
Το επόμενο παιχνίδι του Αιγινιακού είναι εκτός έδρας το Σάββατο 5/3/16 με αντίπαλο τον Γ.Α.Σ Έδεσσας στις 20:30.

Διαιτητές: Σαρακενίδης Β., Γιανκίδης Π.
Δεκάλεπτα: 16-15, 37-27, 53-37, 72-47.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζιανιώτης): Αργυρόπουλος 2, Κοντόπουλος, Κιρκιντζώτης 10, Βαφόπουλος 19, Δαμαλής 17, Παπαμιχαήλ 17(4), Κολαξίδης 7(1), Τσικούρας.
Α.Σ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ (Κολοβός): Δημπάρης 6(1), Τσανακτσίδης 11(2), Τσεσμετσίδης, Λυτρίδης 7, Δερμιτζάκης 8(2), Καπετανόπουλος 2, Λυκόπουλος, Μουμτσίδης 13(1).