Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2008

Φοίνικας- Αιγινιακός : 78 - 59

Παίζοντας με πάθος για τη νίκη και έχοντας τον Τσακνάκη σε καταπληκτική ημέρα, ο Φοίνικας επικράτησε του Αιγινιακού με 78-59, παραμένοντας ζωντανός στη μάχη για την παραμονή.
Στην πρώτη περίοδο ο Φοίνικας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους του και προηγήθηκε με 10-4. Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα σερί 0-11 πέρασαν μπροστά με 10-15 και συνέχισαν να προηγούνται σε όλο το α' δεκάλεπτο (25-26 στο 10').
Στη δεύτερη περίοδο όμως οι παίκτες του Φοίνικα εξουδετερώνοντας το Μιχαηλίδη (που είχε πετύχει ήδη 17 πόντους) κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ μέχρι και 12 πόντους (43-31 στο 18'), για να μειωθεί η διαφορά στο 45-37 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το ξεκίνημα μείωσαν σε 45-40, δε μπόρεσαν όμως να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ, και έτσι στο 30' ο Φοίνικας κατάφερε να ξαναπάρει μία μεγάλη διαφορά 12 πόντων (59-47).
Στην τελευταία περίοδο, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Αιγινιακού, η διαφορά παρέμενε συνεχώς σε διψήφιο αριθμό, για να διευρυνθεί κι άλλο με τη λήξη του παιχνιδιού στο τελικό 78-59.
Τα δεκάλεπτα 25-26, 45-37, 59-47, 78-59.
Φοίνικας: (Θεοδωρόπουλος) Παπαδόπουλος 9 (1), Σιάτρας 8 (1), Αλεξίου 2, Λιάκος 11 (1), Σουλιώτης 10, Σακάρης 3 (1), Τσακνάκης 30 (6), Παρβαντώνης, Βογιατζής, Ξανθόπουλος, Σπήλιος, Λυτόπουλος 5 (1).
Γ.Α.Σ.Αιγινιακός: (Γεροφώτης) Χρυσοχού 5, Δάγκας, Μιχαηλίδης 24 (4), Καικλής 4, Στυλιανίδης 4, Ηλιάδης 4 (1), Βουλτσίδης 8 (2), Δενής 10, Κουλαουζίδης.