Κυριακή 15 Μαΐου 2011

Μακαμπή-Αιγινιακός:53-54

Τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα μας στο κλειστό της Σταυρούπολης στην Θεσσαλονίκη καθώς επιβλήθηκε της Μακαμπή με 53-54.
Με την έναρξη της αναμέτρησης η ομάδα μας δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε και βρέθηκε να χάνει στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 17-8.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 2 πόντους (28-26) στο ημίχρονο.
Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και οι δυο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να μειώνεται στον πόντο (41-40) και το παιχνίδι να ξεκινάει από την αρχή.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ευτύχησε να προηγηθεί προς το τέλος με 6 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν σε 53-53 λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης.Στην επίθεση ο Αιγινιακός κέρδισε φάουλ με τον Στυλιανίδη Δημήτρη να ευστοχεί σε 1 από τις 2 ελεύθερες βολές και να βάζει τον Αιγινιακό μπροστά.Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι ο Αιγινιακός απέδρασε με το διπλό από την Θεσσαλονίκη.

Διαιτητές: Θωμόπουλος, Δημάδης.
Τα δεκάλεπτα: 17-8, 28-26, 41-40, 53-54.
ΜΑΚΑΜΠΗ (Ροδάς): Οξούζης 22(2), Γκαϊτατζής 4, Γιαγκόπουλος, Κατενλιάδης 9, Κοντός 5(1), Αρούχ 9, Δελητζάκης 4.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Θωμαϊδης): Μπάγκι 13(3), Γκουντίνας, Στυλιανίδης 1, Παπουλίδης, Δένης, Μερσίνης, Βουλτσίδης 24(2), Κουρκούτας 5(1), Αλβανός 4, Λωτζανιώτης 7(1).