Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Φοίνικας-Αιγινιακός:68-79

Με το διπλό απέδρασε από το κλειστό της Νεάπολης στην Λάρισα ο Αιγινιακός που επιβλήθηκε του τοπικού Φοίνικα με σκορ 68-79.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρισκόταν μπροστά μέχρι το 8' με τους γηπεδούχους να προσπερνούν στο 10' με 18-17.
Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα της Λάρισας να βρίσκεται μπροστά δυο φορές με 7 πόντους χωρίς να μπορεί όμως να κρατήσει την διαφορά με τους παίκτες μας να μειώνουν στο ημίχρονο στους 3 (36-33).
Τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός θα κυριαρχήσει στο παιχνίδι περνώντας μπροστά και αυξάνοντας την διαφορά στους 10 με συνεχόμενα τρίποντα των Μπάγκι και Μιχαηλίδη με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απαντήσουν αλλά να αστοχούν.Οι παίκτες μας κράτησαν την διαφορά αυτή μέχρι τέλους και πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Ελευθεριάδης.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-33, 48-58, 68-79.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κυρατζής): Βλαχούλης 12, Τσιαμπαλής 16 (1), Λιάκος 7, Γλυκόπουλος 5, Τσούμας, Τσακνάκης, Σπανούλης 9 (2), Αποστολάκης 8, Δεληχρήστος 12 (2).
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Θωμαΐδης): Μπάγκι 20 (2), Μαυρίδης 14 (1), Τσαϊτουρίδης 3, Μιχαηλίδης 14 (3), Σαραφίδης 7, Θεολόγου 3, Λάφης 2, Ευαγγελόπουλος, Αλβανός 2, Καραΐσκος 6, Βουλτσίδης 9 (2).