Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015

Κρύα Βρύση-Α.Ο.Κ Αιγινιακός:59-68

Στο εξ' αναβολής παιχνίδι που έγινε για την 12η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ την Τετάρτη 21/1/2015, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επιβλήθηκε στην Κρύα Βρύση της τοπικής ομάδας με σκορ 59-68.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Αιγινίου καθώς βρέθηκε να χάνει στο 1ο δεκάλεπτο με 12-2, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε, καθώς ο Αιγινιακός ανέβασε την απόδοση του και έκλεισε το ημίχρονο στο 26-24. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις  δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με την ομάδα της Κρύας Βρύσης να έχει βραχεία κεφαλή με 47-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός επέβαλε τον ρυθμό του, βελτιώνοντας την άμυνα και βάζοντας κάποια καθοριστικά σουτ, κατάφερε να φύγει νικητής με το τελικό 59-69.
Στα αρνητικά της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Τσιάμη που έσπασε την μύτη, ενώ ήταν σε θέση άμυνας επάνω στον Τολιόπουλο.
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Αιγινιακού Ηλίας Λοτζιανιώτης, έκανε τις παρακάτω δηλώσεις:
<<Κατεβήκαμε στο παιχνίδι με αρκετά προβλήματα τραυματισμών και με αρρώστιες. Σε αυτά ήρθε να προστεθεί και ο τραυματισμός του Τσιάμη σε μια ανύποπτη φάση, του οποίου του εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και να πάρουμε μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Εμείς πρέπει να κοιτάξουμε τώρα το επόμενο παιχνίδι που είναι το Σάββατο 24/1/2015 μέσα στον Κεραυνό Άσπρου>>.

Δεκάλεπτα : 12-2, 26-24, 47-46, 59-68.
ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ (Τυριακίδης) : Αθανασιάδης 2, Αμιτζόγλου, Καλαβάζης 5, Κοκκινίδης, Μαντζούκης, Μαραζίδης, Μπαμπανάσης 8(2), Οικονομόπουλος 3, Περπερίδης 18(3), Τολιόπουλος 23(2).
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζιανιώτης) : Αργυρόπουλος 16(1), Βαφόπουλος 4, Βουλτσίδης Κ.6(1), Κατσιάνος 5(1), Μελίδης 3 , Μωυσίδης 24(3), Ντινόπουλος 10(2), Γκακούδης , Τσιάμης.