Δευτέρα 25 Απριλίου 2016

Φ.Ο Αριδαίας-Α.Ο.Κ Αιγινιακός: 68-70

Στον πρώτο τελικό των Play Offs ο Αιγινιακός κέρδισε στην Αριδαία με σκορ 68-70 στην παράταση, παίρνοντας έτσι το πλεονέκτημα της έδρας. Αντάξια οι δύο ομάδες απέδειξαν γιατί βρίσκονται στον τελικό, προσφέροντας ένα συναρπαστικό παιχνίδι σε όσους το παρακολούθησαν.
Ο Αιγινιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι ελέγχοντας τον ρυθμό του και προηγήθηκε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 17-21. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις με τον Αιγινιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 29-31. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας βρίσκοντας λύσεις και κοντά και μακριά από το καλάθι κατάφερε να έχει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων με 44-49. Στο 4ο δεκάλεπτο η Αριδαία κατάφερε να ισοφαρίσει και στο τελευταίο τρίλεπτο να υπάρχουν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Ο Αιγινιακός είχε την ευκαιρία να κερδίσει στην κανονική διάρκεια εάν δε έχανε 6 συνεχόμενες βολές με το παιχνίδι να τελειώνει στο 58-58 και να οδηγείται στην παράταση. Εκεί η ομάδα μας φάνηκε πιο αποφασισμένη και δίκαια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 68-70.
Η σειρά των αγώνων μεταφέρεται στο Αιγίνιο για τις 7/5/2016 στις 18:00. Πλέον ο Αιγινιακός θέλει μια νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής. Σε περίπτωση που χρειαστεί και 3ο παιχνίδι αυτό θα γίνει στην Αριδαία στις 14/5/2016.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Παπαδόπουλος Θ.
Δεκάλεπτα: 17-21, 29-31, 44-49, 58-58, 68-70(παράταση).
Φ.Ο ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Αμπάρης, Αβραμίδης 8(2), Σαμαρτζίδης, Τοπαλίδης 2, Κανονίδης, Μπεγλόπουλος 16(1), Παπαβραάμ 3(1), Αθανασιάδης 13, Μακρόπουλος 15(1), Αλεξανδρόπουλος, Στρέπκος 8, Τζάτζης 3(1).
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζιανιώτης): Αργυρόπουλος 9(1), Μωυσίδης 13(2), Κιρκιντζώτης 3 , Βαφόπουλος 8, Δαμαλής 6, Παπαμιχαήλ 12, Παπουλίδης 3, Τσιάμης 11(1), Κολαξίδης 5(1), Τσικούρας.